Tento rok sa najväčší sviatok markeťákov na českej pôde konal v Prahe 9. a 10. novembra. Narozdiel od minulého roku boli prednášky iba v jeden deň a nie dva, čo je, samozrejme, škoda. O to viac sa organizátori snažili program zostaviť z top spíkrov a zaujímavých tém. Keďže článkov o Marketing festivalu sa po jeho skončení vynorilo ako maku, rozhodol som sa spísať len sedem užitočných čísel, ktoré na ňom zazneli.

Rand Fishkin – WIZARD OF MOZ | MOZ

Zaujala ma úvaha postavená na zjednodušení vnímania vyhľadávania v online marketingu. Je charakterizovaná vetou: ,,Buď SEO alebo PPC“. Pritom len približnú polovicu výsledkov vyhľadávania na Google tvoria tieto dva odkazy, zvyšok kliknutí tvoria iné. Iba 11 % preklikov je na odkazy z klasických výsledkov na Google, zvyšok sú odkazy na panel s informáciami, s relevantnými dotazmi, lokálne výsledky na mapách, obrázky, odkazy na podstránky, úryvky, najlepšie príbehy, videá, tweety…

K tomu bol demonštrovaný aj graf, ktorý ukazuje pomer vyhľadávaní na rôznych platformách. Kde trend rastu zaznamenáva hlavne Youtube a Google.

Kim Goodwinová – VP OF PRODUCT & UX | PATIENTSLIKEME

Pre mňa zaujímavou myšlienkou bolo vyvrátenie všeobecne zaužívaného tvrdenia, že treba pri UX maximálne testovať na užívateľoch a slepo sa výsledkov držať. Užívateľ sa ale v umelom prostredí testovania správe inak, ako v reálnom živote. Preto ideálne testovanie má prebiehať v prirodzenom prostredí užívateľov, aby nebolo skreslené. Preto pre pochopenie zákazníkov a ich potrieb neodporúča zveriť výskum cudzej agentúre, ktorá vám dodá veľakrát zavádzajúce dáta. Tvrdí, že na vytvorenie vzorov stačí 6-20 ľudí, s ktorými sa vedie rozhovor pre daný prieskum a že táto vzorka stačí.

Joe Wade – O-FOUNDER AND MD | DON’T PANIC

Tento zaujímavý kreatívec prezentoval pohoršenie nad obyčajnou reklamou a ukázal nám, že reklama môže byť aj zaujímavá a zasiahnuť tie správne emócie. Vyvolá tak silný zážitok, ktorý z reklamy spraví virálnu kampaň, ktorá v poslednom rade klientovi ušetrí veľký budget na médiá. Zaznelo z jeho úst aj jedno zaujímavé číslo: 408 miliónov užívateľov blokuje reklamu na mobile (marec 2016) a toto číslo stále rastie.Jeho videá potvrdili aj jeho tézu o tom, že sa netreba držať všeobecne zaužívaných pravidiel o ideálnej dĺžke videa, ale že pokiaľ je video zaujímavé, tak ho ľudia dopozerajú aj keď má 5 minút.

Bob Hoffman – Marketers Are From Mars, Consumers Are From New Jersey

Tento svetoznámy copywriter sa snažil svojou prednáškou prítomných marketérov podpichnúť a čiastočne šokovať. Postavil veľa výrokov a čísiel do protikladu so všeobecne zaužívanými marketingovými pravidlami. Reklamu pomenoval ako najnenávidenejší fenomén dnešnej doby.

Prvé číslom chcel demonštrovať to, že online sa predáva len 8 % produktov. Zbytok transakcií prebehne cez kamenné predajne obchodov.

Prezentoval aj prieskum najnenávidenejších formátov reklám a v prvá osmička je zložená čisto z online reklám. Vyhral reklamný formát vyskakovacieho reklamného pop-up okna.

Dr. Bradley Vines – Enhancing creative content with neuroscience

Jeho prednáška sa zaoberala aj vplyvom kreatívy na vnímanie reklamy. Mňa zaujal graf, v ktorom prezentoval, že až pre 47 % ľudí je kreatíva reklamy to, čo ich presvedčí o nákupe daného produktu. Tak isto bol zaujímavý prieskum, z ktorého vzišlo, že rozdiel rozhodovania sa na základe emócie a racionality je u zákazníkov skoro rovnaký.

Filip Podstavec – Get inside the head of a crawler

Jeho prednáška bola pre mňa veľmi technická a bola postavená na možnostiach ochrany a starostlivosti o návštevnosť vášho webu botmi. Číslo, ktoré silne dokazuje dôležitosť týchto SEO činností je: 61,8 % návštev vášho webu tvoria boti.

Oli Gardner – Data-Driven Design

Tento charizmatický spíker postavil svoju prezentáciu na prieskume komunikácie troch pilierov pri tvorbe kreatívy: marketér, dizajnér a copywriter. A na tom, ako by to malo a nemalo fungovať. Musím súhlasiť s jeho tvrdením, že copywriter má byť súčasťou tvorby dizajnu. Zaujalo ma aj riešenie pomocou mikrometrík a spôsobu komunikácie a cvičení, ktoré pri kreatívnych zadaniach využíva. Dôležitosť copywritingu prezentuje aj posledný obrázok, kde správnym textom docielite o 59 % väčšie odoslanie emailu, pokiaľ ho správne nazvete.

Všetky prednášky boli inšpiratívne a obohacujúce, preto som rád, že som tento rok mohol na Marketing festivale byť. Ak vás zaujali aj iné čísla, tak budem rád, ak mi ich napíšete.